solar-panels-1794467_1280
בניה ירוקה

מגמת הבניה הירוקה תופסת תאוצה בכל העולם המערבי

אחד ההיבטים החשובים ביותר של בנייה ירוקה היא התחשבות מקסימלית בסביבה, ניצול מיטבי של תנאי השטח, ומכאן חיסכון בצריכת האנרגיה.

כיום בני האדם צורכים אנרגיה מרובה על בסיס יומיומי ובכל המישורי של החיים, אם מדובר בחשמל, מים, גז וכדומה. ניצול מקסימלי של משאבים אלו פוגע לא רק בסביבה הטבעית אלא גם בכיס ובחשבון הבנק. ללא ספק, המחשבה המושקעת בתהליך של בנייה ירוקה , מאפשר ליהנות ממשאבים טבעיים בצורה חסכונית וחכמה.

בעלי משרדים ובתים הבוחרים להיצמד לבניה הירוקה מרוויחים מיתרונותיה רק אם הם שומרים על יישום עקרונות מרכזיים. שהם מיקום נכון של המבנה במגרש, תכנון יסודות המבנה, מיקום חלונות  ויצירת המעטפת מחומרים ירוקים, יישום מערכות ירוקות, שייצורם מופק מאנרגיה טבעית או שאינו יוצר מאנרגיה מזהמת.

מה זה משרדים ירוקים ?

בעולם המודרני מרבית המשרדים נבנים במגדלים המהווים מקום שהייה מרכזי לעובדים דווקא ברוב שעות היום בכל עונות השנה. הדבר מצריך היערכות כלכלית – כלומר תנאי תאורה מתאימים לאורך כל שעות היום והלילה וכמובן קירור בחודשי הקיץ, חימום בחודשי החורף, אוורור בעונות המעבר.

משרדים ירוקים כוללים בידוד תרמי אפקטיבי וחסכוני בעלויות . בידוד מתאים ומיקום חלונות עם מחשבה קודם כל על אוורור ותאורה חוסכים בעלויות היום יומיות של המבנה  – צמצום השימוש באנרגיה עבור מכשירי אוורור (מזגנים) ותאורה מביא להפחתת עלויות החשמל ואת שחיקת איכותם של המוצרים החשמליים.

עיצוב משרדים המבוסס על עקרונות הבניה הירוקה,מתוכנן תוך כדי מודעות סביבתית של חלל המשרד, ייצור חשיפה מרובה ככל הניתן לאור השמש אך עם כמות חום מינימאלית, זאת באמצעות מיקום ותכנון נכון של החלונות והתריסים. חלונות עם זיגוג כפול שמפחית את איבוד החום בחורף ואת קרינת השמש בקיץ, חלון ירוק יורכב מעץ או פיברגלס המבודדים טוב יותר, ולא מאלומיניום, שלא רק שהינו מוליך, גם הליך ייצורו דורש כמות גדולה יותר של אנרגיה. דבר נוסף תריסים שמותאמים למיקום החלון כך שיאפשרו חדירת אור מחד וסינון חום מאידך המשתנים לאורך היום.

שאיפת של הבנייה הירוקה היא לחסוך ככל הניתן באנרגיה לכן תהיה מבוססת על בידוד תרמי מסיבי יותר בקירות המשרד , בגג הבית, ובחלונות, זאת על מנת לחסוך בשימוש בחשמל לצורכי חימום וקירור בעתיד.

הבנייה הירוקה מאפשרת לבנות עבורכם משרדים ובתים חכמים במיוחד, התקנת מערכות בית חכם לתפעול מרחוק.

אפשרות ירוקה נוספת היא חיסכון במים, התקנת מצמצמי זרימה בברזים מפחיתה שימוש ב 40% מבלי להזיק לשימוש בהם. התקנת חיישנים המפסיקים ומתחילים את זרימת המים בהתאם למיקום הידיים. בנוסף למגדלי משרדים שיש ברשותם מערכת מים אפורה, השימוש במערכות אלו  מקטין מאוד עלויות החזקת הגינה במבנה. נקודות אלה משמעותיות בכל מקום, לבטח כשיש להן משמעות גדולה בעלויות השוטפות של המשרד ומייצרות מקור נוסף לחיסכון חודשי.

דבר נוסף שחשוב לזכור כי מחקרים מוכיחים כי הכנסת אור השמש לחלל המשרדי באופן מבוקר משפרת את מצב רוחם של העובדים.

אגב מערכת של פאנלים סולאריים על הגג המבנה היא כיום אמצעי לגיטימי ליצור חשמל, כל שכן הרשות החשמל דוחפת יזמים פרטיים להפיק חשמל סולארי. כולל האפשרות את  עודפי החשמל – עוד נקודה למחשבה.

מרביתנו נוטים לחשוב כי המשמעות של בנייה ירוקה היא לגור בבית מבוץ או מעץ, שלא מחובר לחשמל ונתון לחסדי מזג האוויר. אך לא כך הדבר, בגלל שהיום עם הטכנולוגיים שקיימים בענף הבנייה, אפשרי לשלב את עקרונות הבניה הירוק וליהנות מהיתרונות שהבניה הירוקה יש להציעה יתרונות לאיכות הסביבה ולחברה, וכן לאדם הפרטי .

אנחנו ביוסף ברעם הנדסה ובניה יכולים לעזור לכם לשלב את עקרונות הבניה הירוקה במשרד או בבית.