0J9A0774

האם תוכנית תמ"א 38 בסכנה ?

מינהל התכנון הודיע כי ימליץ לא להאריך את תוקף תוכנית תמ”א 38, וגרם לגל שמועות בשוק הנדל”ן

האם הגיעה לסופה תמ”א 38 ? כמובן שמדובר על תמ”א 38/ 1 – שהיא שיפוץ בניין ישן לצורך חיזוקו. בתהליך זה הבניין לא נהרס , אלא משופץ ומחוזק כנגד רעידות אדמה וכנגד התקפת טילים על ישראל – זאות אומרת חיזוק של יסודות הבניין , הוספת חדרי ביטחון ( ממ”דים) לכל דירה ומיגון המבנה ושיפוץ כללי של המבנה שיכול לכלול הוספת מרפסת חניה או שטח נוסף.
כרגע המועצה הארצית עומד לפני קבלת החלטה עם לא להאריך את תוקף התוכנית.
אך למה השמועות על ביטול התוכנית- הועדה לתכנון ארצי ובמינהל התכנון שהם הגוף הממליץ למועצה שוקל שוב את התוכנית וכנראה שימליצו על ביטולהתוכנית מכמה סיבות : תמ”א 38 1 – חיזוק מבנים בעצם לא השיגה את המטרה שלה המבנים בפריפריה לא חוזקו שהם בחשיבות עליונה לטובתם נוצרה התמ”א רוב המבנים שחוזקו נמצאים במרכז. וזו לא מטרת התוכנית.
בנוסף ישנם טענות של מומחים בענף הבניה שחיזוק בניין קיים לא באמת מחזק את המבנה.
על זה נוסיף כי ראשי עיריות אינם בעד התוכנית לפי הבנתם התמ”א פוגעת במרכם העירוני בהמון מובנים, באזורי תמ”א ישנה פגיעה בתשתייות האזור, מכיוון שהדירים שרוכשים דירה דרך התמ”א נפגעים הם בעצם קונים דירה חדשה באזור ישן שלא עומד בעומס התושבים. הן מבחינת תשתיות חניה בתי ספר גנים שטחי מסחר וכו.
עיריות מעוניינות לטפל במתחים גדולים ולא במגרשים קטנים, הטיפול במתחם מאפשר לעירייה לתת מענה נכון לתושבים. תכנון של מתחם עם מרכם עירוני מודרני ונכון.
למרות שישנם ערים מסויימות שאין להם עתודות קרקע (כמו : גבעתיים, רמת גן וכ’ו ) וביטול התמ”א סוגר בפניהם את האפשרות לגידול התושבים.
אז כרגע עדיין אין החלטה, ההחלטה תריכה להיכנס לתוקף במאי 2020 כמובן שיהיו הנחיות בנושא.
תוכניות שנמצאות בתחילתם כנראה יעצרו ותוכניות מתקדמות ימשיכו עד לסיומם.

נחיצותו של מפקח בניה ותפקידו

שוק הנדל”ן והבניה הישראלי זוכה לתנופה אדירה בשנים האחרונות. טכנולוגיות הבניה הולכות ומשתכללות, נהלי העבודה משתנים וכמות הפרויקטים הולכת וגדלה מדי שנה. כל אלה מעלים את המורכבות של הפרויקטים. בין הגורמים שאחראים להצלחה זו של תהליכי הבניה נמצאים מפקחי הבניה. למפקח יש תפקיד מכריע בתהליך הבניה, הוא יכול להיות ההבדל בין בניה מהירה ואיכותית לבניה מסורבלת רצופת טעויות ויקרה ולכן אם אתם מבצעים פרויקט בניה או שמבצעים עבורכם, מומלץ ואפילו חובה לשכור את שירותיו של מפקח בניה שיבחר על ידכם.

המפקח צריך להיות  בעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום הבניה ולעמוד לצדכם לאורך כל הפרויקט.

תפקידו של המפקח בניה הוא להיות אחראי על התנהלות הפרויקט בצורה מקצועית, בהתאם לתקנים תוך עמידה ביעדי לוחות הזמנים, איכות הבניה והתקציב.

המפקח מנהל את הפרויקט דואג לשיתוף פעולה בין כל היועצים, ומטפול בקבלת היתר בניה באופן נכון, כמו כן המפקח מוציא מכרזים להתקשרות עם קבלני משנה על פי שלבי התקדמות הפרויקט וקבלתם לעבודה.

המפקח מלווה את קבלני המשנה בשלבים השונים, מאשר התקדמות וביצוע אבני דרך בתהליך הבניה תוך כדי איתור לקויים ותיקונם וכן מתן דגש כי הבניה מבוצעת בהתאם לתכנון ולתקנות הבניה  וברמה הגבוה ביותר, דבר חשוב ביותר אשר מצמצם את הסיכוי לליקויי בניה לאחר גמר העבודה ועלויות נוספות. 

ואם מדברים אל עלויות תפקידו של המפקח הוא להורות על יעדי תשלום לקבלני משנה וליועצים  ולעמוד בהם.

עלות מפקח בנייה משתנה מאזור לאזור, מפרויקט לפרויקט וממפקח למפקח. העלות הכוללת תלויה כמובן בגודל הפרויקט במורכבותו ונקבעת לאחר בחינה מדוקדקת של הדברים. כפי שציינו, תפקיד מפקח בניה הוא חשוב ומשמעותי ופעילותו יכולה לחסוך ללקוח כסף רב. 

מפקח נדרש להיות בעל בקיאות בחקיקה בתחום הבניה והמקרקעין וכן להחזיק בידע רחב אודות תהליכי הבניה בשטח.

חשוב לזכור כי המפקח הוא נציגו של הלקוח באתר הבניה ותפקידו המרכזי בסופו של כל פרוייקט הוא שמירה על האינטרס שלכם.

אז אם אתם רוצים להתייעץ או צריכים להשאיל את הניסיון שלנו כדי לקבל החלטה פנו אלינו.

 

סגירת תפריט
Call Now Button