0J9A0774

האם תוכנית תמ"א 38 בסכנה ?

מינהל התכנון הודיע כי ימליץ לא להאריך את תוקף תוכנית תמ”א 38, וגרם לגל שמועות בשוק הנדל”ן

האם הגיעה לסופה תמ”א 38 ? כמובן שמדובר על תמ”א 38/ 1 – שהיא שיפוץ בניין ישן לצורך חיזוקו. בתהליך זה הבניין לא נהרס , אלא משופץ ומחוזק כנגד רעידות אדמה וכנגד התקפת טילים על ישראל – זאות אומרת חיזוק של יסודות הבניין , הוספת חדרי ביטחון ( ממ”דים) לכל דירה ומיגון המבנה ושיפוץ כללי של המבנה שיכול לכלול הוספת מרפסת חניה או שטח נוסף.
כרגע המועצה הארצית עומד לפני קבלת החלטה עם לא להאריך את תוקף התוכנית.
אך למה השמועות על ביטול התוכנית- הועדה לתכנון ארצי ובמינהל התכנון שהם הגוף הממליץ למועצה שוקל שוב את התוכנית וכנראה שימליצו על ביטולהתוכנית מכמה סיבות : תמ”א 38 1 – חיזוק מבנים בעצם לא השיגה את המטרה שלה המבנים בפריפריה לא חוזקו שהם בחשיבות עליונה לטובתם נוצרה התמ”א רוב המבנים שחוזקו נמצאים במרכז. וזו לא מטרת התוכנית.
בנוסף ישנם טענות של מומחים בענף הבניה שחיזוק בניין קיים לא באמת מחזק את המבנה.
על זה נוסיף כי ראשי עיריות אינם בעד התוכנית לפי הבנתם התמ”א פוגעת במרכם העירוני בהמון מובנים, באזורי תמ”א ישנה פגיעה בתשתייות האזור, מכיוון שהדירים שרוכשים דירה דרך התמ”א נפגעים הם בעצם קונים דירה חדשה באזור ישן שלא עומד בעומס התושבים. הן מבחינת תשתיות חניה בתי ספר גנים שטחי מסחר וכו.
עיריות מעוניינות לטפל במתחים גדולים ולא במגרשים קטנים, הטיפול במתחם מאפשר לעירייה לתת מענה נכון לתושבים. תכנון של מתחם עם מרכם עירוני מודרני ונכון.
למרות שישנם ערים מסויימות שאין להם עתודות קרקע (כמו : גבעתיים, רמת גן וכ’ו ) וביטול התמ”א סוגר בפניהם את האפשרות לגידול התושבים.
אז כרגע עדיין אין החלטה, ההחלטה תריכה להיכנס לתוקף במאי 2020 כמובן שיהיו הנחיות בנושא.
תוכניות שנמצאות בתחילתם כנראה יעצרו ותוכניות מתקדמות ימשיכו עד לסיומם.

construction-370583_1920

נחיצותו של מפקח בניה ותפקידו

שוק הנדל”ן והבניה הישראלי זוכה לתנופה אדירה בשנים האחרונות. טכנולוגיות הבניה הולכות ומשתכללות, נהלי העבודה משתנים וכמות הפרויקטים הולכת וגדלה מדי שנה. כל אלה מעלים את המורכבות של הפרויקטים. בין הגורמים שאחראים להצלחה זו של תהליכי הבניה נמצאים מפקחי הבניה. למפקח יש תפקיד מכריע בתהליך הבניה, הוא יכול להיות ההבדל בין בניה מהירה ואיכותית לבניה מסורבלת רצופת טעויות ויקרה ולכן אם אתם מבצעים פרויקט בניה או שמבצעים עבורכם, מומלץ ואפילו חובה לשכור את שירותיו של מפקח בניה שיבחר על ידכם.

המפקח צריך להיות  בעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום הבניה ולעמוד לצדכם לאורך כל הפרויקט.

תפקידו של המפקח בניה הוא להיות אחראי על התנהלות הפרויקט בצורה מקצועית, בהתאם לתקנים תוך עמידה ביעדי לוחות הזמנים, איכות הבניה והתקציב.

המפקח מנהל את הפרויקט דואג לשיתוף פעולה בין כל היועצים, ומטפול בקבלת היתר בניה באופן נכון, כמו כן המפקח מוציא מכרזים להתקשרות עם קבלני משנה על פי שלבי התקדמות הפרויקט וקבלתם לעבודה.

המפקח מלווה את קבלני המשנה בשלבים השונים, מאשר התקדמות וביצוע אבני דרך בתהליך הבניה תוך כדי איתור לקויים ותיקונם וכן מתן דגש כי הבניה מבוצעת בהתאם לתכנון ולתקנות הבניה  וברמה הגבוה ביותר, דבר חשוב ביותר אשר מצמצם את הסיכוי לליקויי בניה לאחר גמר העבודה ועלויות נוספות. 

ואם מדברים אל עלויות תפקידו של המפקח הוא להורות על יעדי תשלום לקבלני משנה וליועצים  ולעמוד בהם.

עלות מפקח בנייה משתנה מאזור לאזור, מפרויקט לפרויקט וממפקח למפקח. העלות הכוללת תלויה כמובן בגודל הפרויקט במורכבותו ונקבעת לאחר בחינה מדוקדקת של הדברים. כפי שציינו, תפקיד מפקח בניה הוא חשוב ומשמעותי ופעילותו יכולה לחסוך ללקוח כסף רב. 

מפקח נדרש להיות בעל בקיאות בחקיקה בתחום הבניה והמקרקעין וכן להחזיק בידע רחב אודות תהליכי הבניה בשטח.

חשוב לזכור כי המפקח הוא נציגו של הלקוח באתר הבניה ותפקידו המרכזי בסופו של כל פרוייקט הוא שמירה על האינטרס שלכם.

אז אם אתם רוצים להתייעץ או צריכים להשאיל את הניסיון שלנו כדי לקבל החלטה פנו אלינו.

 

yellow-1500138_1920

בניה ירוקה

מגמת הבניה הירוקה תופסת תאוצה בכל העולם המערבי

אחד ההיבטים החשובים ביותר של בנייה ירוקה היא התחשבות מקסימלית בסביבה, ניצול מיטבי של תנאי השטח, ומכאן חיסכון בצריכת האנרגיה.

כיום בני האדם צורכים אנרגיה מרובה על בסיס יומיומי ובכל המישורי של החיים, אם מדובר בחשמל, מים, גז וכדומה. ניצול מקסימלי של משאבים אלו פוגע לא רק בסביבה הטבעית אלא גם בכיס ובחשבון הבנק. ללא ספק, המחשבה המושקעת בתהליך של בנייה ירוקה , מאפשר ליהנות ממשאבים טבעיים בצורה חסכונית וחכמה.

בעלי משרדים ובתים הבוחרים בגישה הירוקה נהנים מיתרונותיה רק אם הם מקפידים על יישום בשטח של העקרונות המרכזיים. יש ליישם את הגישה על פי תכנון אקלימי, העמדת המבנה, תכנון השלד, חלונות ומעטפת, התקנת מערכות, בחירת חומרים ואיתור מוצרים ירוקים, שייצורם אינו צורך אנרגיה או יוצר זיהום. 

מה זה משרדים ירוקים ?

בעולם המודרני מרבית המשרדים נבנים במגדלים המהווים מקום שהייה מרכזי לעובדים דווקא ברוב שעות היום בכל עונות השנה. הדבר מצריך היערכות כלכלית – כלומר תנאי תאורה מתאימים לאורך כל שעות היום והלילה וכמובן קירור בחודשי הקיץ, חימום בחודשי החורף, אוורור בעונות המעבר.

משרדים ירוקים כוללים בידוד תרמי אפקטיבי וחסכוני בעלויות . בידוד נכון ומיקום נכון של חלונות מתוך מחשבה על אוורור והוספת תריסים מתוך מחשבה על תאורה והצללה יכולים לחסוך המון בעלויות שוטפות – לצמצם שימוש במזגנים ובתאורה דבר המביא להפחתת עלויות החשמל ואת בלאי המוצרים החשמליים. 

עיצוב משרדים המבוסס על עקרונות הבניה הירוקה,מתוכנן תוך כדי מודעות סביבתית של חלל המשרד, ייצור חשיפה מרובה ככל הניתן לאור השמש אך עם כמות חום מינימאלית, זאת באמצעות מיקום ותכנון נכון של החלונות והתריסים. חלונות עם זיגוג כפול שמפחית את איבוד החום בחורף ואת קרינת השמש בקיץ, חלון ירוק יורכב מעץ או פיברגלס המבודדים טוב יותר, ולא מאלומיניום, שלא רק שהינו מוליך, גם הליך ייצורו דורש כמות גדולה יותר של אנרגיה. לצד החלונות, מושם דגש גם על התריסים שמותאמים בצורה המאפשרת חשיפת אור מחד וסינון החום מאידך ומשתנים לאורך היום.

שאיפת של הבנייה הירוקה היא לחסוך ככל הניתן באנרגיה לכן תהיה מבוססת על בידוד תרמי מסיבי יותר בקירות המשרד , בגג הבית, ובחלונות, זאת על מנת לחסוך בשימוש בחשמל לצורכי חימום וקירור בעתיד.

הבנייה הירוקה מאפשרת לבנות עבורכם משרדים ובתים חכמים במיוחד, התקנת מערכות בית חכם לתפעול מרחוק.

עוד נקודה ירוקה היא החיסכון במים, התקנת מקטיני זרימה בברזים מפחיתה שימוש בעד 40% מבלי לפגום בשימוש בהם. ניתן גם להתקין חיישנים חכמים שמפסיקים ומתחילים זרימה בהתאם למיקום הידיים. בנוסף לבנייני משרדים בעלי מערכת מים אפורה, השימוש החוזר במים מקטין משמעתית את אחזקת הגינה בחזית הבניין והעציצים לאורכו. נקודות אלה משמעותיות בכל מקום, בוודאי שיש להן משמעות אדירה לעלויות השוטפות של המשרד ומהוות מקור חשוב לחיסכון פיננסי חודשי ושנתי.

דבר נוסף שחשוב לזכור כי מחקרים מוכיחים כי הכנסת אור השמש לחלל המשרדי באופן מבוקר משפרת את מצב רוחם של העובדים. 

אגב מערכת של פאנלים סולאריים על הגג היא עוד נקודה למחשבה וכיום רשות החשמל מעניקה תמריצים למפיקי חשמל סולאריים בחשבון החודשי, כולל האפשרות למכור עודפי חשמל – עוד נקודה חשובה שכדאי לחשוב עליה.

מרביתנו נוטים לחשוב כי המשמעות של בנייה ירוקה היא לגור בבית מבוץ או מעץ, שלא מחובר לחשמל ונתון לחסדי מזג האוויר. כך לא כך הדבר, מכיוון שהיום עם  הטכנולוגיים שקיימים בענף הבנייה, ניתן לשלב עקרונות ירוקים בתהליכים מודרניים וכך ליהנות מהיתרונות שהבניה הירוקה יש להציעה יתרונות לחברה ולאיכות הסביבה, וכן לאדם הפרטי .

אנחנו ביוסף ברעם הנדסה ובניה יכולים לעזור לכם לשלב את עקרונות הבניה הירוקה במשרד או בבית.

סגירת תפריט
Call Now Button